Żłobki
Oferujemy opiekę nad dziećmi już od 5 m-c życia
Oferujemy opiekę nad dziećmi już od 5 m-c życia
Zapraszamy dzieci od 3 roku życia (w wyjątkowych przypadkach wcześniej)
Montessoris' Gardens a great place to grow!
Dowiedz się więcej o naszych atutach
Adaptacja jest organizowana zgodnie z indywidualnymi potrzebami dziecka, jednak na tyle całościowo, aby zadbać o komfort „całej rodziny” przyjmowanej do żłobka. Stosując się do standardów FRD im. J.A. Komeńskiego staramy się, aby:
Istnieje wiele czynników mających wpływ na proces przystosowania się dziecka do funkcjonowania w grupie rówieśniczej.
Przebieg adaptacji do środowiska przedszkolnego jest wynikiem oddziaływania:
- właściwości dziecka (tzw. cechy podmiotowe): wiek i płeć, typ układu nerwowego i temperament...;
- środowiska zarówno rodzinnego jak i przedszkolenego (tzw. czynniki zewnętrzne),
Żaden z tych czynników nie działa w izolacji od pozostałych.
Zgodnie z wynikami naukowych badań kluczem do sukcesu w kontekście przebiegu adaptacji dziecka do prawidłowego funkcjonowania w środowisku przedszkolnym jest:
Istnieje wiele sposobów na zwiększenie skuteczności prawidłowego przystosowania się dziecka do funkcjonowania w żłobku. Część tych czynności mogą wykonać rodzice, co również pozwala im lepiej zrozumieć przebieg tego procesu, jednak większość działań leży po naszej stronie. W Ogrodach Montessori w oparciu o najwyższe standardy i bieżące wytyczne dokładamy wszelkich starań, aby Państwa dzieci swoje pierwsze kroki milowe stawiały z naszą pomocą.
Wczesne doświadczenia dziecka ulegają utrwaleniu i generalizacji, przez co wpływają na jego zachowanie w dorosłym życiu, stąd okres adaptacji przedszkolnej jest czasem, w którym dziecko powinno być objęte zindywidualizowanym podejściem wychowawczym, a jego trudności nie powinny być bagatelizowane.
W Ogrodach Montessori stwarzamy przestrzeń dostosowaną do potrzeb dziecka, które jako jednostka jedyna w swoim rodzaju wykazuje swoiste doznania i odpowiedzi na nowe bodźce w kontekście zmian społeczno-edukacyjnych w jego życiu. Dbamy, by dzieci w trakcie adaptacji miały wystarczająco dużo czasu aby przystosować się do nowej sytuacji, budjemy relacje z dziecmi i rodzicami, oparte na zaufaniu i bezpieczeństwie, powoli wprowadzamy dzieci w codzienne czynności i aktywności, dając im możliwość do eksploracji i decydowania o tempie procesu.
Adaptacja w żłobku polega na stopniowym zapoznawaniu się dziecka z nowym otoczeniem i nowymi osobami. Proces ten może trwa od kilku dni do kilku tygodni. Powinien być przeprowadzony w sposób wielofazowy i zgodny z potrzebami dziecka.
Pierwszym krokiem na drodze adaptacji jest zapoznanie się rodziny z opiekunem, który będzie budował relację z dzieckiem i spędzał z nim czas w placówce. Kluczowym aspektem jest zaufanie - gdy rodzic obdarza zaufaniem opiekuna swojego dziecka, wtedy i dziecko wykazuje skłonność do podobnego postępowania.
Może się zdarzyć, że adaptacja zbiega się w czasie z kryzysem separacyjnym (szczególnie gdy dziecko nie zostawało wcześniej pod opieką innych osób niż rodzice); jednak nawet na tym etapie warto zachęcać dziecka do wchodzenia w nowe relacje. Pomocne w tym jest odpowiednie podejście opiekuna-jest wrażliwy na potrzeby dziecka, ale jednocześnie nie narzuca mu się i potrafi poczekać, aż dziecko będzie gotowe na kontakt.
Opiekun dokładnie poznaje przyzwyczajenia dziecka, szczególnie towarzyszące codziennym czynnościom (jedzenie, zasypianie, toaleta, ubieranie się). Wprowadzenie odpowiedniego rytmu sprawia, że dzieci czują się bezpieczne i są pewne siebie.
Należy podkreślić, że w żłobkach Ogrody Montessori nie ma możliwości, aby zbiegły się w czasie więcej niż dwie niezależne od siebie adaptacje, co pozwala na zapewnienie komfortu psychicznego zarówno dzieciom, jak i opiekunom.
W Ogrodach Montessori metody opierają się na starannym przeanalizowaniu, rozważeniu i zaplanowaniu wielu czynników i zdarzeń, które mogą mieć wpływ na pomyślny przebieg adaptacji. Zrozumienie potrzeb dziecka pozwala na stworzenie warunków korzystnych i przyjaznych dla jego rozwoju. Dziecko potrzebuje określonego stopnia niezależności, aby rozwijać swoje umiejętności przygotowania do życia społecznego.
W swoich metodach uwzględniamy potrzebę wspólnego przebywania zarówno rodziców jak i dziecka na zajęciach i specjalnie z myślą o tej potrzebie utworzyliśmy BabyCorner.
BabyCorner to miejsce swtworzone z myślą o rodzicach z dzieckiem, którzy chcą się dowiedzieć jak wygląda otoczenie ogrodów Montessori, poznać kadrę i przełamać pierwsze lody przed rozpoczęciem adaptacji dziecka, to tutaj stwarzamy możliwość poznania od podszewki zasad funkcjnowania miejsc opieki nad dziećmi do lat 3, co może zdecydowanie ułatwić późniejszy proces adaptacji, obniżyć rodzicielską oraz dziecięcą niepewność i stres związany ze zmianą, jaką jest rozpoczęcie korzystania z usług opieki instytucjonalnej.
BabyCorner to przestrzeń do zadawania pytań. Dzięki niemu każda Mama i każdy Tata będzie mógł uzyskać wszystkie interesujące informacje i rozwiać wątpliwości lub poszukać z kadrą wspólnych rozwiązań.
Zajęcia kosztują 400 zł/miesiąc lub są BEZPŁATNE, po wcześniejszym złożeniu wniosku o dofinansowanie przez portal https://empatia.mpips.gov.pl/.
więcej informacji na ten temat w zakładce: Oferta/Informacje dodatkowe/BabyCorner
Płacz jest naturalną reakcją fizjologiczną, która pozwala rozładować zgromadzone napięcie emocjonalne, jednak dla dziecka pełni on również wiele innych ważnych funkcji.
Płacz jest dla dziecka naturalnym sposobem komunikacji i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Może on świadczyć o niepewności, strachu lub niezadowoleniu. W Ogrodach Montessori wiemy jednak, że kluczem do zrozumienia emocji dzieci jest empatia i akceptacja.
Trudne emocje są sygnałem, na który potrzebujemy właściwie odpowiedzieć zapewniając bezpieczne środowisko i zrozumienie. W Ogrodach Montessori dbamy więc o relacje i rozumiemy, że rozstania bywają trudne. Dajemy więc dzieciom więc czas by wyraziły swoje emocje, a następnie zapraszamy je do żłobkowej codzienności, która często okazuje się przyjemna, radosna i ciekawa.
Naszym nadrzędnym celem jest umożliwienie sprawnej i dostosowanej do potrzeb dziecka adaptacji do funkcjonowania w żłobku.
Każdy człowiek w swoim życiu przechodzi przez pewne etapy. Każdy z tych etapów jest związany z danym okresem w jego rozwoju. Pierwszy dzień w szkole, pierwszy egzamin, pierwszy dzień w pracy… z reguły, większości tych sytuacji towarzyszą najrozmaitsze emocje. Zwykle jest to po prostu stres i strach przed nieznanym.
Tak samo jest z małym dzieckiem, które właśnie zmienia środowisko ze ściśle zamkniętego tzn. rodzinnego na środowisko instytucjonalne - żłobek. Można by rzec, że zmiana to nawet zbyt mało precyzyjne określenie - to pojawienie się nowego źródła socjalizacji dla dziecka.
Wiedza i doświadczenie dziecka są zbyt ubogie, aby potrafiło bezproblemowo pokonywać trudności związane z wejściem w nową społeczność rówieśniczą, zaspokajaniem swoich potrzeb, zrozumieniem nowej hierarchii społecznej, kontaktem z nieznaną osobą dorosłą, poruszaniem się w nieznanym i obcym środowisku (sali pobytu, placu zabaw), dzieleniem przestrzeni z innymi, rozumieniem upływu czasu. Jest to całkowicie zrozumiałe.
W Ogrodach Montessori jednak dbamy by tworzone przez nas relacje były bezpieczne oraz oparte na zaufaniu. Jesteśmy profesjonalistami - nasz zespół tworzy wyjątkowa kadra. Aktualizujemy swoją wiedzę i szkolimy się, by zapewnić dzieciom jak najwyższy poziom opieki oraz edukacji, ale również by umożliwić dzieciom możliwie łagodną adaptację i dobry start.
Ogrody Montessori - tutaj dzieci są w dobrych rękach!